Tehlikeli Yük Motorları

Tehlikeli Yük Motorları

Yanıcı gazlar ve/veya yanıcı tozlar içeren patlayıcı ortamlarda kullanılan ve maksimum güvenilirlik ve güvenlik sağlayan, tehlikeli işlere yönelik çok çeşitli motorlar sunmaktadır.

 

Kuzey Amerika tesisatları

Elektrik motorlarına yönelik Kuzey Amerika standartları, genellikle iki bölümden birine girer. 1. Bölüm'de yer alan motorlar, Patlamaya dayanıklı NFPA Sınıf I (Yanıcı Gazlar) veya Sınıf II (Yanıcı Tozlar) ve atmosfere bağlı Gruplar (gazlar veya tozlar) içerisindeki motorlardır. 2. Bölüm'deki motorlar ise, kıvılcım çıkarmaz motorlardır.

 

Avrupa tesisatı

Avrupa'daki lokasyonlar için üretilen tehlikeli işlere yönelik motorlar, farklı standartlara uygun olmalı ve Kuzey Amerika'da yer alan motorlardan farklı işaretler içermelidir. Avrupa için tehlikeli işlere yönelik ekipman standartlarını CENELEC (Avrupa Elektroteknik Standardizasyon Komitesi) belirler. Avrupa'da, patlayıcı ortamlarda kullanılan motorlara genellikle yanmaz (Bölge 1) veya kıvılcım çıkarmaz (Bölge 2) motorlar denir. Bu motorlar ATEX (ATmosphères EXplosives) Direktifine uygun olmalıdır. ATEX Direktifi, patlayıcı ortamlarda kullanılan tüm elektrikli ekipmanları kapsar. Direktif'e uygunluğu sağlamak için, ekipmanın temel ATEX gereksinimlerini karşılaması ve etiket üzerindeki CE işaretini taşıması gerekir. Etiket üzerinde bulunması gereken diğer bilgiler, örneğin, Ex sembolü, grubu ve kategorisi, Ex koruma yöntemi, gaz grubu ve sıcaklık kodunu içerir (II 3G Ex nA IIC T3). 

 

Teknik Kapsam

  • IEC boyutları 63-900, NEMA boyutları 143T-449T
  • Alan/Patlayıcı Sınıflandırması Sınıf I, II, Bölüm/Bölge 1, 2
  • F veya H Yalıtım Sınıfı
  • Koruma: IP44, IP54, IP55 ve üzeri
  • Soğutma: IC411, IC416, IC511, IC516, IC611, IC616, IC81W, IC86W
  • Inverter görevi mevcuttur
  • Yüksek ve üstün verimliliğe sahiptir

* Özel uygulamalarınızı ve gereksinimlerinizi karşılayacak ürünlerin bulunma durumu için, lütfen bizimle iletişime geçin.